Najčastejšie otázky ohľadne bežeckého kurzu (FAQ)

31.03.2023

"Je kurz určený aj pre mňa, keď som sa behu dlhodobo nevenoval/a alebo len začínam? Zvládnem tempo s ostatnými? Kedy môžem kurz stornovať? Čo v prípade nepriaznivého počasia? Je kurz vhodný aj pre moje deti? Dá mi váš kurz niečo nové, keď už behávam niekoľko mesiacov alebo rokov a myslím si že už niečo viem? Ako sa dostanem na miesto kurzu?"

Čítaj nižšie naše odpovede na najčastejšie otázky, ktoré dostávame:

1. Nemám žiadne skúsenosti s behom, ešte som nikdy systematicky netrénoval , nebehal - je váš kurz vhodný naozaj aj pre úplného začiatočníka?

Áno, kurz je vhodný aj pre Teba. Bolo u nás už veľa takýchto účastníkov a všetci to zvládli k ich spokojnosti. Dokonca je to niekedy omnoho lepšie, než keď sa učíš sám a naučíš sa nesprávne zlozvyky, ktoré sa nám ťažšie odstraňujú a preúčajú. Cviky robíme postupne v logickom slede tak, aby na konci dňa dávali zmysel ako celok. 

2. Zvládnem tempo skupiny aj ked som neskúsený, alebo budú ma ostatný brzdiť?

Kurz je nastavený tak aby bol pre rôzne úrovne bežcov/nebežcov, trénovaných i netrénovaných. Na kurze nejde nabehať čo najviac km, alebo odbehnúť čo najdlhšiu trasu. Priebeh celého kurzu je na jednom mieste, najčastejšie na atletickej dráhe kde máme najlepšie podmienky pre nácvik techniky. Ak niekto nevládze tak jednoducho len niektoré opakovania vynechá, alebo si nastaví svoje vlastné tempo, tým že sme na dráhe a na malom okruhu tak zabezpečíme aby sme mali dohľad nad každým jedným z vás.

3. Naučím sa na kurze správne behať?

Kurz je určený a vyskladaný z viacerých oblastí, ktoré sú podľa nášho názoru potrebné pre tvoj tréning a zdravé napredovanie pre bežných hobby športovcov. A áno na kurze dostaneš základy správnej techniky behu, ale čo je najpodstatnejšie tak k tomu bude aj vysvetlenie, prečo by ten beh mal byť taký alebo onaký. Nejde nám o klasické poučky ˇ''Úrob to takto a hotovo'' ide nám o to aby sme vám vysvetlili prečo je správny pohyb vhodný čo to ovplyvňuje a aký to má na vaše telo a na váš výkon dopad. Nikomu nič nevnucujeme, ukážeme si rôzne možnosti a je na vás čo si vyberiete. Na kurze je množstvo cvikov ktoré ti pomôžu zlepšiť tvoj pohyb, dostaneš Videoanalýzu a uvidíš sa na vlastné oči v spomalenom zábere ako sa pohybuješ. Následne si povieme ako a čo zlepšiť a dostaneš k tomu presný návod.

4. Čo všetko sa na kurze dozviem, budeme len behať?

Ako sme už spomenuli kurz je vyskladaný z viacerých oblastí, jednou z nich je samozrejme samotný beh, no na to aby sme dokázali zdravo a plnohodnotne behať niekoľko rokov, systematicky sa neustále zlepšovať potrebujeme beh pochopiť. Niekedy to nie je len o tom obuť si tenisky a vybehnúť, je dobré mať aj nejaký teoretický základ o technike, o primeranom množstve tréningu, no nie príliš stačí základ pre vaše potreby. Povieme si ako trénovať ako si tréning nastaviť , ukázeme ako predchádzať zraneniam atd. Takže na kurze to nebude len o tom že prídeme budeme neustále behať, bude sa preplietať technická s teoretickou časťou.

5. Zrušenie rezervácie, alebo kurzu - čo v prípade nepriaznivého počasia?

Kurz sa koná skoro za každého počasia, nakoľko sa naše kurzy konajú od Apríla do polovice Novembra tak najhoršie čo sa môže stať je že bude pršať, čo nám absolútne nijako nevadí. Stačí sa primerane obliecť a všetko bude v najlepšom poriadku. Ak sa však stane niečo výnimočné tak ťa budeme dostatočne vopred kontaktovať a budeš mať na výber z týchto možností:

  1. Presun tvojej rezervácie do iného strediska, podľa vlastného výberu
  2. Presun tvojej rezervácie na ľubovoľný termín v danej lokalite
  3. Vrátime ti plnú sumu za tvoju rezerváciu

Pokiaľ sa ty z akéhokoľvek dôvodu rozhodneš svoju rezerváciu zrušiť môžeš tak urobiť najneskôr 48 hodín pred začiatkom kurzu.

Samozrejme treba brať do úvahy, že sa prihlasuješ na  Bežecký kurz - teda dážď, vietor, alebo slnko v 99% prípadoch nie sú dôvodom na zrušenie kurz.

6. Deti - môžem ich prihlásiť na kurz spolu so mnou?

Naše skupinové kurzy, ak nie je uvedené inak, sú určené pre dospelých. Zo skúseností vieme, že s deťmi treba pracovať úplne inak, hravejšie a menej drilovať, na čo na kurzoch pre dospelých nemáme celkom priestor. Upozorňujeme na to vopred, avšak, samozrejme, pokiaľ je záujem prísť spolu s deťmi, nie sme vyslovene proti, ale uprednostňujeme osoby staršie ako 14 rokov. Je treba si doma zvážiť úroveň ich fyzických a mentálnych síl, to, či zvládnu celodenný kurz, ako sú na tom fyzicky, či sú zvyknuté na šport... Všetko je veľmi individuálne. Pokiaľ budeš ako zákonný zástupca na kurze tiež prítomný, berieš si na seba riziko, že dieťatko môže byť na obed už otrávené/nebude vládať a nepokazí vám to obom celkový dojem z kurzu, sme otvorení aj deťom.

5. Je potrebné mať na kurz dobrú kondíciu?

Beh sú vhodný pre každého a jeho najväčšou výhodou je, že sa dajú prispôsobiť úrovni kondície, ktorú máš. Ak si však fyzicky zdatnejší/ia, bude to pre Teba obrovskou výhodou. Jednodňový kurz s množstvom cvikov a pohybu bude pre Teba menšou záťažou a ľahšie si poradíš so všetkým, čo na Teba máme pripravené. Ale zvládli to už aj ľudia, ktorí sa hýbu málo, alebo vôbec - len boli na konci dňa viac unavení. Ale s tým musíš rátať. Samozrejme zváž úroveň svojho zdravotného stavu. Kurzu sa zúčastňuješ na vlastnú zodpovednosť.

6. Som mierne pokročilý/á a nie som si istý/á, či mi váš skupinový kurz niečo dá...

Náš kurz je síce skupinový, avšak naši tréneri a inštruktori si veľmi pozorne všímajú individuálne zručnosti každého účastníka a venujú im samostatnú pozornosť. V prípade, že Tvoje skúsenosti a schopnosti vynikajú nad ostatnými účastníkmi, v takom prípade to zbadáme a budeš sa venovať aj náročnejším variantom technických cvičení, ktoré Ťa posunú vpred. Zo skúseností nám však vychádza, že aj základné cvičenia zamerané na koordináciu, odraz, alebo prácu trupu a paží bývajú tvrdším orieškom, než by si si pred kurzom možno pomyslel/a a nie je na škodu si ich oddrilovať, i keď už čo-to nabehané máš.

7. Ako sa dostanem na miesto kurzu?

Možnosti dopravy si účastníci riešia po vlastnej línii, spoločný zvoz účastníkov nezabezpečujeme.

V inštrukciách ktoré dostanete po prihlásení sa na akýkoľvek kurz mailom, nájdete mapku s GPS súradnicami kde sa všetko nachádza.

Ale ak si to nenašiel/a tu nájdeš všetko potrebné o kurze:


8. Čo si mám priniesť so sebou?

- kompletné oblečenie na beh, tenisky na prezutie, lebo sa budeme presúvať medzi interiérom a atletickou dráhou, hlavne všetko prispôsobiť počasiu.

- pohodlné športové oblečenie - viacero tenších vrstiev aby bolo možné ich zhadzovať

- malú desiatu, pitný režim, dobre padne voda poprípade nejaká tyčinka na energiu

- budeme mať aj okolo obeda obednú prestávku, jedlo nezabezpečujeme, no v rôznych lokalitách sú rôzne možnosti, buď si donesieš svoj vlastný obed, alebo si necháme vopred niečo objednať a doniesť na miesto, alebo ak je v lokalite reštaurácia tak ju využijme, ale to všetko sipovieme priamo na mieste. Nemusíš sa určite báť že ostaneš bez jedla :-)

- voliteľné: slnečné okuliare, opaľovací krém, náhradné tričko/ mikinu, náhradné ponožky, peniažky na parkovné/obed/pivko :-)

- DOBRÚ NÁLADU A CHUŤ POSÚVAŤ SVOJE LIMITY